Posted Nov 22 2017
Share:

Spirit Noms Kick Off Awards Season

The independent Spirit Awards kick off Awards Season with their nominations, with Call Me By Your Name, Good Time, Get Out and Lady Bird leading the way.

Lady Bird’s Laurie Metcalfe and I, Tonya’s Alison Janney face off in the Best Supporting Actress category – a battle we will inevitably see replayed in the Oscars, the BAFTAs and more as the season progresses.

The awards take place on March 3. Here are the nominations

BEST FEATURE

Call Me by Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Rodrigo Teixeira, Marco Morabito, James Ivory, Howard Rosenman

The Florida Project
Producers: Sean Baker, Chris Bergoch, Kevin Chinoy, Andrew Duncan, Alex Saks, Francesca Silvestri, Shih-Ching Tsou

Get Out
Producers: Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick, Jordan Peele

Lady Bird
Producers: Eli Bush, Evelyn O’Neill, Scott Rudin

The Rider
Producers: Mollye Asher, Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Chloé Zhao

BEST FIRST FEATURE
(Award given to the director and producer)

Columbus
Director: Kogonada
Producers: Danielle Renfrew Behrens, Aaron Boyd, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Andrew Miano, Chris Weitz

Ingrid Goes West
Director: Matt Spicer
Producers: Jared Ian Goldman, Adam Mirels, Robert Mirels, Aubrey Plaza, Tim White, Trevor White

Menashe
Director/Producer: Joshua Z. Weinstein
Producers: Yoni Brook, Traci Carlson, Daniel Finkelman, Alex Lipschultz

Oh Lucy!
Director/Producer: Atsuko Hirayanagi
Producers: Jessica Elbaum, Yukie Kito, Han West

Patti Cake$
Director: Geremy Jasper
Producers: Chris Columbus, Michael Gottwald, Dan Janvey, Daniela Taplin Lundberg, Noah Stahl, Rodrigo Teixeira

JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)

Dayveon
Writer/Director/Producer: Amman Abbasi
Writer: Steven Reneau
Producers: Lachion Buckingham, Alexander Uhlmann

A Ghost Story
Writer/Director: David Lowery
Producers: Adam Donaghey, Toby Halbrooks, James M. Johnston

Life and nothing more
Writer/Director: Antonio Méndez Esparza
Producers: Amadeo Hernández Bueno, Alvaro Portanet Hernández, Pedro Hernández Santos

Most Beautiful Island
Writer/Director/Producer: Ana Asensio
Producers: Larry Fessenden, Noah Greenberg, Chadd Harbold, Jenn Wexler

The Transfiguration
Writer/Director: Michael O’Shea
Producer: Susan Leber

BEST DIRECTOR

Sean Baker
The Florida Project

Jonas Carpignano
A Ciambra

Luca Guadagnino
Call Me by Your Name

Jordan Peele
Get Out

Benny Safdie, Josh Safdie
Good Time

Chloé Zhao
The Rider

BEST SCREENPLAY

Greta Gerwig
Lady Bird

Azazel Jacobs
The Lovers

Martin McDonagh
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Jordan Peele
Get Out

Mike White
Beatriz at Dinner

BEST FIRST SCREENPLAY

Kris Avedisian
Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman
Donald Cried

Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani
The Big Sick

Ingrid Jungermann
Women Who Kill

Kogonada
Columbus

David Branson Smith, Matt Spicer
Ingrid Goes West

BEST CINEMATOGRAPHY

Thimios Bakatakis
The Killing of a Sacred Deer

Elisha Christian
Columbus

Hélène Louvart
Beach Rats

Sayombhu Mukdeeprom
Call Me by Your Name

Joshua James Richards
The Rider

BEST EDITING

Ronald Bronstein, Benny Safdie
Good Time

Walter Fasano
Call Me by Your Name

Alex O’Flinn
The Rider

Gregory Plotkin
Get Out

Tatiana S. Riegel
I, Tonya

BEST FEMALE LEAD

Salma Hayek
Beatriz at Dinner

Frances McDormand
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie
I, Tonya

Saoirse Ronan
Lady Bird

Shinobu Terajima
Oh Lucy!

Regina Williams
Life and nothing more

BEST MALE LEAD

Timothée Chalamet
Call Me by Your Name

Harris Dickinson
Beach Rats

James Franco
The Disaster Artist

Daniel Kaluuya
Get Out

Robert Pattinson
Good Time

BEST SUPPORTING FEMALE

Holly Hunter
The Big Sick

Allison Janney
I, Tonya

Laurie Metcalf
Lady Bird

Lois Smith
Marjorie Prime

Taliah Lennice Webster
Good Time

BEST SUPPORTING MALE

Nnamdi Asomugha
Crown Heights

Armie Hammer
Call Me by Your Name

Barry Keoghan
The Killing of a Sacred Deer

Sam Rockwell
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Benny Safdie
Good Time

ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast

Mudbound
Director: Dee Rees
Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)

The Departure
Director/Producer: Lana Wilson

Faces Places
Directors: Agnés Varda, JR
Producer: Rosalie Varda

Last Men in Aleppo
Director: Feras Fayyad
Producers: Kareem Abeed, Søeren Steen Jespersen, Stefan Kloos

Motherland
Director/Producer: Ramona S. Diaz
Producer: Rey Cuerdo

Quest
Director: Jonathan Olshefski
Producer: Sabrina Schmidt Gordon

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)

BPM (Beats Per Minute)
France
Director: Robin Campillo

A Fantastic Woman
Chile
Director: Sebastián Lelio

I Am Not a Witch
Zambia
Director: Rungano Nyoni

Lady Macbeth
U.K.
Director: William Oldroyd

Loveless
Russia
Director: Andrey Zvyagintsev

 

Follow us on Twitter @lastwordonearth

Other News

Latest Reviews

comments powered by Disqus